Moc w kolorach

13 kwietnia 2015

Wilk straszny, czy strachliwy?

13 kwietnia 2015

Pomysł na dom za miastem

13 kwietnia 2015
Foto: Dorota Cieplicka
Wolf eyes
_MG_1774 copy 2_MG_1787 copy 2_MG_1811 copy_MG_1819 copy_MG_1850 copy_MG_1854 copy_MG_1855 copy_MG_1859 copy_MG_1865 copy_MG_1876 copy_MG_1938
Foto: Perspective

Nasza bohaterka Danusia po powrocie z Francji przebudowała letni dom pod Poznaniem na dom mieszkalny.

Dom usytuowany jest głęboko w ogrodzie, który jest integralną jego częścią, co sprawia, że już od wejścia możemy poczuć bliski Danusi klimat. Znajdziemy  w nim bukszpany, cyprysiki, a także metalowe obeliski, dwie altany i przepiękny warzywnik.

Już na początku naszej rozmowy, Danusia zaznaczyła, że dom, jeśli się go kocha, urządza się przez całe życie.

Cztery pory roku, tak najkrócej można określić klimat panujący w domu Danusi Korcz, stylistki, projektantki wnętrz zawodowo związanej z firmą Meble VOX.

Mój dom ubieram w kolory, które zgodne są z rytmem natury- mówi nam Danusia.  Na wiosnę, kiedy budzi się życie, wprowadzam więcej bieli uzupełnionej o zielone akcenty. To dodaje lekkości wnętrzu i rozświetla je.

Najważniejsza, dla niej jest stała baza kolorystyczna, znajdziemy u niej trzy bazowe kolory, mówi, że inaczej łatwo jest o  bałagan optyczny przy większej ilości dodatków.

Wielką jej miłością są tkaniny. Dzięki nim, tak niewiele potrzeba, by świetnie wyeksponować kolory i  w kilka chwil zmienić klimat wnętrza. Dlatego tak wiele u niej w domu poduszek, narzut, kap, wałków, które wspaniale wpasowują się w jej  francuski styl.

Oczywiście bazą są biele, beże i odcienie ecru. Miłość do tych barw  zaczęła się podczas pobytu we Francji, gdzie Danusia przez długi czas mieszkała z  mężem Grzegorzem.

W domu naszej bohaterki znajdziemy dużo więcej takich francuskich akcentów. Pełno w nim klimatycznych bibelotów. W każdym pomieszczeniu znajdziemy ciekawe dodatki, jak świeczniki  piękne wazy i ciekawe szkło a przede wszystkim lampy, co ciekawe w tym domu nie znajdziemy oświetlenia górnego, tylko boczne.

Szczególnym uznaniem w jej domu cieszą się  pojemniki z białego szkła, które często dostają  zaskakujące zastosowanie i pełnią rolę np. osłonek na kwiaty.  Komponuje w nich sezonowe dekoracje i przechowuje pamiątki, jak nadmorskie patyki, które zbierała na plaży. Uwielbia też szklane klosze, tak bliskie francuskim klimatom.

 

Danusia jest mistrzynią kompozycji, aranżacji poszczególnych mebli, swoich „martwych natur” jak je nazywa.

Nie ma w domu pomieszczenia, w którym nie zaaranżowałaby w ten sposób jakieś konsoli, komody czy etażerki.

To właśnie te kompozycje dają ogromne możliwości dekoracyjne i wprowadzenia we wnętrzu klimatu odpowiedniego dla pory roku. Moje bibeloty i dodatki nie mają w domu stałego miejsca, często je przestawiam i układam w nowe kompozycje – mówi.

Zwykła misa z sadzonkami sałaty i kilka innych drobiazgów w zielonym kolorze, ustawionych na stole, może wnieść wiosnę do domu,  a przy okazji ze smakiem można skubnąć takiej zieleninki.

 

Danusia bardzo lubi zmiany w trendach wnętrzarskich i nowinki dekoratorskie  i często je wprowadza, gdy znajdzie inspirację, a o tą w jej ciekawej pracy nietrudno.

 

Tak samo jak dom, nasza bohaterka, kocha swój ogród, który kiedy tylko rozpoczynają się ciepłe dni, poszerza dom o kolejne pomieszczenie – letni salon. Tu również nie ma miejsca na przypadek. Danusia dekoruje go z taką samą pasją, jak dom, zawsze układa na fotelach i leżakach piękne kapy, koce i poduszki, a metalowe pomocniki przyozdabia kwiatami (tylko białymi!), lampionami i ulubionymi drobiazgami.