O tym jak historia stała się hobby, a hobby stało się historią życia

30 lipca 2015

Tajemniczy ogród Gertrudy i Rosamundy

30 lipca 2015

Tkanina we wnętrzu

30 lipca 2015
2014 070
DSC_0437
1

Jak w łatwy sposób można zmienić lub podkreślić charakter wnętrza?

Wystarczy skorzystać z wielu możliwości, które dają nam tekstylia i tkaniny dekoracyjne.

Tkaniny i ozdobne tekstylia są wpisane w tradycję polskiego domu, a  w latach 60-tych, gdy rodziło  się współczesne polskie wzornictwo,  były symbolem nowoczesności i postępu. W czasach, gdy większość rodaków mieszkała w takich samych blokach, spod rąk polskich projektantów wychodziło wiele niezwykłych oryginalnych wzorów, które pod względem artystycznym w ogóle się nie zestarzały . Dziś Polacy mogą mieszkać tak, jak tego naprawdę pragną, ale zarówno w przeszłości jak i dziś projektanci wiedzieli, że tkaniny dekoracyjne i tekstylia mają niepodważalną zaletę – świetnie podkreślają indywidualny charakter każdego wnętrza.

Awangarda czy mieszczańska dostojność?

2

Tekstylia doskonale nadają się do podkreślania stylu, w jakim chcemy urządzić nasze mieszkanie lub hotel, a także naszego gustu i temperamentu. Urządzamy dom w stylu prowansalskim? Stawiamy na lekkie firanki i delikatne wzory, subtelnie ożywiające biel. Cenimy dostojne, mieszczańskie wnętrze? Możemy zastosować stonowane obicia foteli, w brązach i głębokich czerwieniach, a także udrapowane kotary.  Z kolei w bardziej nowoczesnych mieszkaniach sprawdzą się zasłony czy obicia z mocnymi, geometrycznymi wzorami. Dzięki tekstyliom możemy w łatwy  sposób sprawić, by nasze wnętrze uzyskało spójność. Tkaniny nie tylko wyeksponują jego charakter i staną się przysłowiową „kropką nad i”. Doskonale połączą także w jedną całość meble ze ścianami podłogą i zamkną kompozycję projektową.

Elastycznie, przytulnie i funkcjonalnie

Kolejną zaletą, którą uzyskujemy dzięki tekstyliom jest dowolność dekorowania naszej prywatnej przestrzeni. Dzięki zmianom tekstyliów, obić kanap, puf czy poduszek możemy w łatwy sposób modyfikować nasze mieszkanie w zależności od nastroju czy pór roku. Jest to o wiele łatwiejsze, mniej pracochłonne i zdecydowanie mniej kosztowne niż wymiana mebli czy malowanie ścian. Znudziła nam się kanapa? Wymieńmy tapicerkę lub przykryjmy kanapę  pięknym, miłym w dotyku pledem czy narzutą.

Warto zatem eksperymentować, dobierać detale i materiały w taki sposób by wpuszczać do domu mniej lub więcej światła, optycznie powiększać wnętrze lub za sprawą przepierzeń z tkanin porządkować je na nowo. Tekstylia mają także zastosowanie czystko funkcjonalne, szczególnie w takich przestrzeniach jak salon do oglądania telewizji, gdzie istotny jest wpływ na stopień oświetlenia lub w sypialni, gdzie liczny się intymność, prywatność i nastrój. Mogą służyć także do wyciszania dźwięku, albo regulowania właściwości akustycznych. Wprowadzają również do naszych mieszkań przytulność, domowy nastrój, ciepło i rodzinny klimat. Kontakt z wysokiej jakości materiałem, przyjemną fakturą czy odpowiednim kolorem działa na nasze zmysły podświadomie, koi je lub pobudza. Dzięki tekstyliom miejsca bezosobowe, standardowe stają się oryginalne, prywatne i wyjątkowe. A nowe materiały, rozwój technologii i innowacyjnych rozwiązań, jak chociażby tkanina 3D sprawiają, że  na tym polu możliwości będziemy mieć tylko więcej. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać.

 

www.ridex.com.pl

11dz