Pomysł na dom za miastem

22 kwietnia 2015

Mistyczna Kraina Wygasłych Wulkanów – Pogórze Kaczawskie

22 kwietnia 2015

Wilk straszny, czy strachliwy?

22 kwietnia 2015
Foto: Perspective
small
Wolf eyes
Autor: Adam Gełdon

Wielu z nas marzy o zobaczeniu na żywo wilka, ale nie takiego w zoo, czy w parku dzikich zwierząt. Najbardziej pasowałyby na wilki opisywane przez Jacka Kaczmarskiego- „dzikie, zapalczywe, w gęstym lesie wychowane”. Ale gdy dochodzi już do takiego spotkania, nie można powstrzymać ciarek wędrujących po plecach czy wszechogarniającego niepokoju, a nawet strachu. Tylko kto kogo obawia się bardziej?

Wilk, z natury zwierzę dzikie, unika człowieka i stara się nie wchodzić mu w drogę. Zdarza się jednak, że leśny wędrowiec natknie się na niego niespodziewanie- i co wtedy robić? Jak należy się zachować? Uciekać, nie ruszać się, a może z rozcapierzonymi w górze rękami wrzeszczeć niczym niedźwiedź demonstrujący swą siłę przeciwnikowi? Jeśli chcemy, by wilkowi serce podeszło ze strachu do gardła, to z pewnością ostatnia metoda może do tego doprowadzić. Nawet jak nie podejmiemy tak drastycznych działań odstraszająco-obronnych, wilk i tak będzie panicznie bał się człowieka.

czytaj więcej w najnowszym wydaniu magazynu…

Adam Gełdon- leśnik i przyrodnik, pracownik Nadleśnictwa Spychowo, pasjonat i tropiciel wilków, koordynator największej w Polsce inwentaryzacji zimowej dużych drapieżników prowadzonej przez leśników i myśliwych, badacz aktywności wokalnej wilków, koordynator merytoryczny międzynarodowego obozu naukowego tropień wilków w Bieszczadach „Wolf Expedition”, edukator i trener w dziedzinie monitoringu, biologii i ekologii wilków.