Czas na piknik!

10 sierpnia 2016

Leśna spiżarnia

10 sierpnia 2016

Zatrzymać smaki lata

10 sierpnia 2016
Vita Rustica_Piknik_1 (2)
Red Maple Tree
Small jars of tomato sauce

Koniec lata i początek jesieni to czas zbiorów większości owoców i warzyw. To też najlepszy czas by te dary natury zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi w chłodne zimowe dni. Jednak, aby wszystkie z darów natury przetrwały wiele tygodni niezbędne jest ich prawidłowe przygotowanie i zakonserwowanie.

Zapamiętajmy zatem kilka ważnych rad:

 • Aby do naszych przetworów nie przedostały się toksyczne związki, nie wolno do ich przygotowania używać naczyń aluminiowych, najlepiej także używać noży, tarek, czy innych narzędzi wyłącznie ze stali nierdzewnej.
 • Nasze przetwory będą najsmaczniejsze, jeśli do ich przygotowania przystąpimy niemal natychmiast po zebraniu warzyw czy owoców.
 • Aby uniknąć niepotrzebnego nasiąkania owoców czy warzyw wodą – myjemy je koniecznie przed drylowaniem, krojeniem czy szatkowaniem.
 • Owoce i warzywa o twardej skórce przed obróbką warto zblanszować – zanurzyć na chwilę we wrzącej, osolonej wodzie.
 • Do domowych przetworów starajmy się używać źródlanej wody, woda z kranu może pogorszyć smak i zapach naszych przetworów.
 • Spróbujmy do marynowania użyć octu winnego zamiast spirytusowego, jest on znacznie bardziej smaczny i zdrowy.
 • Aby nasze kiszonki pozostały chrupiące, należy dno naczynia, w którym będą się kisiły wyłożyć liśćmi czarnej porzeczki, winogron, dębu lub wiśni. Przykryjmy nimi również ciasno ułożoną zawartość słoika.
 • By zachować smaki naszych ulubionych ziół zblendujmy je z oliwą z oliwek i zamroźmy w foremkach na kostki lodu, albo przygotujmy fantastyczną sól ziołową.
 • By nasze konfitury były idealne – owoce o twardej skórce, takie jak agrest, jarzębina, rajskie jabłuszka, śliwki czy morele, przed wrzuceniem ich do syropu powinniśmy ponakłuwać wyparzoną szpilką lub obgotować w wodzie. Natomiast te miękkie, łatwo rozpadające się jak maliny, poziomki czy truskawki dobrze jest zanurzyć na chwilę w alkoholu – najlepiej w spirytusie, brandy czy rumie.
 • Wszystkie słoiki i zakrętki, które używamy do naszych przetworów trzeba koniecznie wyparzyć. Doskonałym do tego sposobem, jest wstawienie umytych słoików wraz z zakrętkami do piekarnika i nagrzanie go do 140 stopni, po osiągnięciu tej temperatury, słoiki trzymamy tam jeszcze przez około 15 minut. Po tym czasie są gotowe do użycia.
 • I najważniejsza – pasteryzacja by zniszczyć drobnoustroje, mogące powodować psucie się naszych przetworów. Dzięki niej możemy też do nich użyć mniejszą ilość cukru.

Pasteryzować możemy na dwa sposoby: na mokro i na sucho.

 • Na mokro przetwory pasteryzujemy w dużym garnku, którego dno wykładamy ściereczką. Słoiki podczas tej pasteryzacji nie powinny się stykać ze sobą. Garnek należy napełnić wodą do 3/4 wysokości słoików. Czas pasteryzacji mierzymy od zagotowania się wody.
 • Przetwory najlepiej pasteryzować na sucho, kiedy używamy słoików typu „twist”. Jeśli jednak chcemy ten sposób wykorzystać do pasteryzowania weków, warto wcześniej przeprowadzić „próbę gumki” by upewnić się, czy nie rozpuści się nam ona się w wysokiej temperaturze.

 

 • Pasteryzację na sucho przeprowadzamy w piekarniku. Słoiki z zawartością wkładamy do zimnego piekarnika i nastawiamy na 120-130 stopni. Czas pasteryzacji liczymy w tym przypadku od momentu osiągnięcia przez piekarnik żądanej temperatury. Po tym procesie warto nasze przetwory zostawić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika do wystygnięcia. Warto pamiętać, że owoce  pasteryzujemy krócej niż warzywa a przetwory płynne pasteryzują się szybciej niż te, które zawierają duże kawałki owoców, czy warzyw.

Czas pasteryzacji jest też uzależniony od wielkości słoików. Małe pasteryzujemy ok 20 minut, duże blisko pół godziny.